Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP

Wizyta Ambasadora Marka Brzezinskiego w Krakowie

8 lipca Ambasador Mark Brzezinski oraz Konsul Generalny Patrick Slowinski zorganizowali w Krakowie uroczystości z okazji 246. rocznicy odzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone Ameryki. Była to okazja do wspólnego toastu za wolnych ludzi Polski, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, a także do pożegnania Konsula Generalnego P. Slowinskiego, który kończy służbę dyplomatyczną w Krakowie.

Spotkanie było również okazją do przekazania przez Kazimierza Barczyka przewodniczącego Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP na ręce Ambasadora Brzeińskiego Tytułu Człowieka Roku 2021 jakim przez Federację został uhonorowany Prezydent USA Joe Biden.

Federacja RZGiP RP, największa w Polsce organizacja samorządu terytorialnego zrzeszająca w 20 regionalnych związkach 1000 gmin, powiatów i województw, w uzasadnieniu przyznania Tytułu Człowieka Roku 2021 podkreśliła, że to "wyraz uznania za niezłomne umacnianie rodziny państw demokratycznych, ładu międzynarodowego, stanie na straży wolności, organizację światowej koalicji na czele z Unią Europejską dla obrony wartości Cywilizacji Zachodu, solidarność wyrażającą się w potwierdzeniu gwarancji bezpieczeństwa Polski i każdego państwa NATO oraz podziękowanie za wsparcie dla obrony niepodległości Ukrainy, stanowcze decyzji wobec reżimu Putina w związku z barbarzyńską agresją Rosji."

Przewodniczący K. Barczyk poprosił Ambasadora Brzezinskiego o przekazanie Tytułu dla Prezydenta USA przez Departament Stanu USA.

Drugim Laureatem Tytułu Człowiek Roku 2021 został Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podczas spotkania z Ambasadorem Markiem Brzezinskim, przewodniczący Kazimierz Barczyk przypomniał, że Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało jego ojcu - prof. Zbigniewowi Brzezińskiemu, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego amerykańskich prezydentów, Tytuł Małopolanina Roku 1998, który profesor osobiście odebrał w Auli Collegium Novum UJ. Na pamiątkę małżonka przewodniczącego SGiPM Anna Jadowska-Barczyk wręczyła Ambasadorowi ówczesną karykaturę jego ojca wykonaną przez Ewą Barańską-Jamrozik, tradycyjnie wręczaną wraz z Tytułem Małopolanin Roku.