OBCHODY  >  WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
19.11.2019
Od Stwosza do Czopa

W lokalu Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP przy ul. Mikołajskiej 4 (Mały Rynek) trwa wystawa miedziorytów i rysunków krakowskiego artysty Zbigniewa Czopa. Na miejscu można także zobaczyć, jak wygląda warsztat pracy mistrza. Ekspozycja będzie czynna do końca 2019 r.

Zbigniew Czop urodził się w Nowym Sączu w 1943 r. Studiował na krakowskiej ASP, na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis i prof. Tadeusza Kantora, pracę dyplomową obronił na Wydziale Grafiki. W trakcie studiów uczestniczył w działalności kabaretu "Cyrulik" w Akademii Medycznej.

Bohater wystawy to twórca o szerokich zainteresowaniach - zajmował się m.in. grafiką reklamową, książkową, architekturą wnętrz, malarstwem ściennym, sztalugowym i rzeźbą. Jednak od kilkunastu lat artysta skupia się głównie na rysunku i miedziorycie.

Otrzymał wiele nagród, m.in. Medal Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Gloria Artis" - 2009, Nagrodę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 2010, Odznakę "Honoris Gratia" dla osób zasłużonych dla Miasta Krakowa - 2010, Grand Prix konkursu "Najlepsza Grafika Miesiąca" - 2015.

Miedzioryt to najstarsza technika graficzna na metalu, stosowana już w pierwszej połowie XV wieku, jedna z bardziej dekoracyjnych i eleganckich. Rysunek wykonuje się rylcem na miedzianej płytce, po czym matryca pokrywana jest farbą i odciskana na papierze. Techniką miedziorytu, obecnie bardzo rzadko używaną, posługiwał się m.in. Wit Stwosz.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 13.00 do 18.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 15.00. Zapraszamy!

wstecz              FRZGiP RP   federacja@sgpm.krakow.pl