Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP

Wyjątkowe Tytuły Człowieka Roku 2022

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, największa ogólnopolska organizacja samorządu terytorialnego  zrzeszająca w 20 regionalnych związkach 1000 gmin, powiatów i województw uchwałami Rady FRZGiP RP z dnia 15 lutego 2023 r. przyznała Tytuły Człowieka Roku 2022.

Z uwagi na szczególną sytuację - wojnę w Ukrainie - Rada Federacji postanowiła przyznać Tytuły Człowieka Roku 2022 wyjątkowo nie poszczególnym osobom, ale Milionom Polaków jako wyraz najwyższego uznania dla Narodu Polskiego za niespotykaną w świecie pomoc humanitarną Narodowi Ukraińskiemu, a Polsce za wielką strategiczną pomoc militarną w walce Ukrainy z agresją Rosji

oraz

Milionom Ukraińców jako wyraz najwyższego uznania dla bohaterskiej postawy Narodu Ukraińskiego i Ukrainy podczas barbarzyńskiej agresji Rosji.

Laureatami Tytułów w ubiegłym  roku zostali Prezydenta USA Joseph R. Biden oraz Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

**********

"A więc wojna!" - te słowa to początek komunikatu, jaki Polskie Radio nadało rankiem 1 września 1939 roku. Rozpoczęła się II wojna światowa. Trwała prawie sześć lat, choć mogła skończyć się w trzy miesiące. Zachodnie demokracje tak bardzo bały się prawdziwej wojny, że wolały toczyć "dziwną wojnę", czyli biernie czekać na atak nieprzyjaciela za liną Maginota. Za tchórzostwo, głupotę i obojętność przywódców zapłaciła Europa bardzo wysoką cenę!

Dziś znów toczy się w Europie prawdziwa wojna, choć nigdy niewypowiedziana. Rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku rosyjskim atakiem na niepodległą Ukrainę. Wbrew zdaniom niektórych "ekspertów", nie była to błyskawiczna kampania zakończona rosyjskim, spektakularnym sukcesem!

Naród ukraiński dowiódł, że potrafi bronić swojej niepodległości, nawet za cenę wielkich strat i wielkiego cierpienia. Jednak walka z wielkim imperium jest naprawdę ogromnym wyzwaniem. Na szczęście Ukraińcy nie są sami! Jako pierwsi pomocy, przede wszystkim humanitarnej udzielili Polacy. Jak Ukraińcy dowiedli, że zdolni są do walki, tak Polacy dowiedli, że zdolni są do bezinteresownej ofiarności.

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, największa ogólnopolska organizacja samorządu terytorialnego zrzeszająca w regionalnych związkach 1000 gmin,  powiatów i województw - zgodnie z tradycją, jak corocznie -  przyznała 15 lutego dwa tytuły Człowieka Roku. Jednak tym razem nie otrzymały je konkretne Osoby lecz Miliony Ukraińców i Miliony Polaków. Ukraińcy za bohaterską postawę podczas barbarzyńskiej agresji Rosji, a Polacy za przyjęcie do swoich domów i wspólnot samorządowych milinów uchodźców wojennych.

Ta wyjątkowa i niewątpliwie oryginalna decyzja Federacji spotkała się już z pozytywnym odzewem ze strony wielu znanych krakowskich oraz małopolskich Postaci.

Wyjątkowy czas wymaga przecież wyjątkowych decyzji.

Michał Kozioł

**********

**********

Relacje medialne

Dziennik Polski

https://dziennikpolski24.pl/tytuly-czlowieka-roku-2022-dla-milionow-polakow-i-ukraincow/ar/c15-17299629

Nasze Miasto

https://krakow.naszemiasto.pl/tytuly-czlowieka-roku-2022-dla-milionow-polakow-i-ukraincow/ar/c15-9214053

KRKNews.pl

https://krknews.pl/tytul-czlowieka-roku-dla-narodow-polskiego-i-ukrainskiego/

Lovekrakow.pl

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/tytuly-czlowieka-roku-2022-dla-milionow-polakow-i-ukraincow_49902.html